JAK WYBRAĆ DOBRE BIURO KSIĘGOWE? – Zobacz

2 lutego, 2021 Wyłącz przez prezes

JAK ZNALEŚĆ ODPOWIEDNIE BIURO PODATKOWE? – Zobacz


Prowadzenie działalności gospodarczej  to zajęcie pełne wyzwań i obowiązków. Dobre prowadzenie księgowości działalności gospodarczej to podstawa jej prawidłowego działania, a do tego niezbędny jest wybór dobrego biura rachunkowego. Podpowiadamy, jak wybrać dobre biuro księgowe.

Kwalifikacje księgowego / biura księgowego

Do 10 sierpnia 2014 roku chcąc zajmować się zarobkowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych, należało posiadać Licencje Ministra Finansów. Obecnie, aby otworzyć biuro nie wymagane są żadne uprawnienia – biuro rachunkowe może otworzyć każdy. W związku z tym warto sprawdzić czy księgowy posiada wymagane kwalifikacje. Można to zrobić sprawdzając czy księgowa posiada:


Licencja Ministra Finansów – certyfikat księgowy. Obecnie nie jest już wymagana, natomiast wielu księgowych z długoletnim stażem posiada dokument wydany przez ministerstwo finansów. Na ten moment licencja ta jest jednym z wielu dokumentów, która potwierdza zdobycie odpowiednich kwalifikacji. Polecamy: https://znany-ksiegowy.pl/malopolskie

Certyfikaty Centrum informacji Księgowej. Organizacja zajmuje się certyfikowaniem biur rachunkowych i księgowych. Przeprowadza egzaminy dla księgowych i sprawdza biura rachunkowe pod kątem określonych kryteriów, nadając odpowiedni certyfikat. Informacje o certyfikowanych księgowych i biurach rachunkowych udostępnia przedsiębiorcom na www.cik.org.pl, tworząc największa tego typu bazę w kraju.

Potwierdzenia szkoleń i kursów księgowych. Kursy oraz szkolenia, które uzyskała księgowa informują klienta, że właściciel biura rachunkowego poszerzai aktualizuje swoją wiedzę. Jest to bardzo znaczące szczególnie w branży księgowej, w której przepisy zmieniają się bardzo często.

Ubezpieczenie OC na działalność biuro rachunkowego

Ubezpieczenie OC na działalność biura rachunkowego, powinno być obok kwalifikacji, podstawowym warunkiem przy wyborze usług księgowych. Ubezpieczenie chroni Twoją działalność od odpowiedzialności finansowej za ewentualne błędy biura rachunkowego. Zasada jest prosta, czym większa kwota ubezpieczenia tym lepiej. Należałoby zapytać księgowego o wysokość ubezpieczenia oraz czy prócz podstawowego zabezpieczenia posiada rozszerzoną polisę np. o ubezpieczenie kadr i płac, będzie to istotne w przypadku, gdy zatrudniamy {pracownika|pracowników